| Omicron version: | 4.2.0: documentation gitlab repository |
| Omicron run by: | unknown |
| Report produced on: | Wed Mar 11 10:43:05 2026 UTC |
| Ox option file: | TargIxf_feb2026_BG_CAT1_options.txt |
| Omicron option files: | detector 0, detector 1 |
| Detector channel names: | H1:GDS-CALIB_STRAIN_CLEAN_AR_4096Hz, L1:GDS-CALIB_STRAIN_CLEAN_AR_4096Hz |
| Omicron analysis time window and overlap: | 16 s, 6 s |
| Number of Q planes: | 5 (Q = 5.51892 → Q = 72.478) |
| Omicron frequency range: | 50 Hz → 1958.38 Hz |
| Light travel time between detectors: | 0.0100128 s |
| Slice extra-time (calibration uncertainty + slice veto): | 0.0129872 s |
| Number of time-delay bins in a cross-correlation map: | 10000 |
| Number of slices in a cross-correlation map: | 217 |
| Number of time-delay bins in a slice: | 46 |
| SNR gating: | < 100000 (detector 0), < 100000 (detector 1) |
| Amplitude spectrograms: | normalization = 1e-22, power index = 2 |
| White noise SNR variance: | 0.523175 (after applying a correction factor = 1) |
| Amplitude ratio confidence level: | 3 sigma |
| Target sky positon: | Ra: 3.68109, Dec: 0.94792 [rad] |
| List of input Ox files: | TargIxf_feb2026_BG_CAT1_file_list.txt (6354 files) |
| Analysis result file: | TargIxf_feb2026_BG_CAT1_results-0.root |
| Slice selected for the the fakeground: | slice index=153 (-672.07 s), time lag = -30 s |
| Foreground | Fakeground | Background | ||
|---|---|---|---|---|
| Number of processed ox events | 0 | 11923 | 255056170 | |
| Start Date (detector 0) | - | Mon May 15 14:13:35 2023 UTC | Mon May 15 14:13:55 2023 UTC | |
| End Date (detector 0) | - | Thu May 18 15:54:40 2023 UTC | Thu May 18 15:54:40 2023 UTC | |
| Start GPS (detector 0) | - | 1368195233 | 1368195253 | |
| End GPS (detector 0) | - | 1368460498 | 1368460498 | |
| Used livetime (detector 0) | 0 s | 59930 s | 60845 s | |
| Start Date (detector 1) | - | Mon May 15 14:13:25 2023 UTC | Mon May 15 14:13:25 2023 UTC | |
| End Date (detector 1) | - | Thu May 18 15:54:30 2023 UTC | Thu May 18 15:54:10 2023 UTC | |
| Start GPS (detector 1) | - | 1368195223 | 1368195223 | |
| End GPS (detector 1) | - | 1368460488 | 1368460468 | |
| Used livetime (detector 1) | 0 s | 59930 s | 64550 s | |
| Cumulative livetime | 0 s | 119230 s | 2550561700 s | |
| 0 years, 0 days, 0 hours, 0 min, 0 s | 0 years, 1 days, 9 hours, 7 min, 10 s | 80 years, 300 days, 9 hours, 21 min, 40 s |
![]() |
![]() |
| Detection threshold: | R > 0.0314815 |
| False-alarm rate above that detection threshold: | 2.54918e-09 |
| Alternative threshold at 1/1000 yrs: | R > 0.0427602 |
| Alternative threshold at 1/100 yrs: | R > 0.0427602 |
| Alternative threshold at 1/10 yrs: | R > 0.0314818 |
| Alternative threshold at 1/1 yr: | R > 0.0239598 |
| Alternative threshold at 1/1 d: | R > 0.00971326 |
![]() |
![]() |
![]() |
| Event time t(H1): | GPS = 1368332943 (Wed May 17 04:28:45 2023 ) → GPS = 1368332953 (Wed May 17 04:28:55 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368332313 (Wed May 17 04:28:55 2023 ) → GPS = 1368332323 (Wed May 17 04:18:25 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368332940 → GPS = 1368332956 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368332310 → GPS = 1368332326 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -630.596 s (slice index = 121 / 217), δt_gw = 0.0017298 s |
| Time delay standard deviation: | 0.075754 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.838221 (0.20417 sigmas), δt_target = 1.72247e+45 s |
| Frequency: | 101.248 Hz |
| Ξ: | 0.068224 ± 0.0698673 (variance = 0.00488143): Q0: 0.282245, Q1: 0.221534, Q2: 0.203778, Q3: 0.158038, Q4: 0.072873 |
| Rank: | R_A = 0.0431223 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | 0.0100015, variance = 0.453647 (L1/H1: -0.293609, variance = 1.41058, H1/L1: -0.160808, variance = 0.668214) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 1.01005 ⋇ 1.96115 (L1/H1: 0.745568 ⋇ 3.27946, H1/L1: 0.851456 ⋇ 2.2647) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.75263 |
| Antenna factor probability: | 0.954948 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 11 / 18, Q1: 31 / 36, Q2: 61 / 70, Q3: 123 / 134, Q4: 249 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 5.09267, L1: 7.22594 |
| SNR variance: | H1: 0.516751, L1: 0.513553 |
| Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Event time t(H1): | GPS = 1368421519 (Thu May 18 05:05:01 2023 ) → GPS = 1368421529 (Thu May 18 05:05:11 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368421439 (Thu May 18 05:05:11 2023 ) → GPS = 1368421449 (Thu May 18 05:03:51 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368421516 → GPS = 1368421532 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368421436 → GPS = 1368421452 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -75.9065 s (slice index = 19 / 217), δt_gw = -0.00048116 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0897565 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.822479 (0.224358 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 98.8539 Hz |
| Ξ: | 0.0709147 ± 0.0864535 (variance = 0.00747421): Q0: 0.302193, Q1: 0.222838, Q2: 0.30771, Q3: 0.181807, Q4: 0.0734244 |
| Rank: | R_A = 0.0364152 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.104691, variance = 0.604513 (L1/H1: -0.800101, variance = 1.73133, H1/L1: -0.0826874, variance = 0.848475) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.900602 ⋇ 2.17603 (L1/H1: 0.449283 ⋇ 3.72773, H1/L1: 0.920639 ⋇ 2.51212) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.582579 |
| Antenna factor probability: | 0.957055 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 12 / 18, Q1: 28 / 36, Q2: 60 / 70, Q3: 122 / 134, Q4: 253 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 5.03847, L1: 9.70641 |
| SNR variance: | H1: 0.530409, L1: 0.522281 |
| Event time t(H1): | GPS = 1368335008 (Wed May 17 05:03:10 2023 ) → GPS = 1368335018 (Wed May 17 05:03:20 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368334168 (Wed May 17 05:03:20 2023 ) → GPS = 1368334178 (Wed May 17 04:49:20 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368335005 → GPS = 1368335021 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368334165 → GPS = 1368334181 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -837.976 s (slice index = 64 / 217), δt_gw = -8.3415e-05 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0856044 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.859827 (0.176594 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 166.674 Hz |
| Ξ: | 0.0534589 ± 0.0353286 (variance = 0.00124811): Q0: 0.139368, Q1: 0.0756278, Q2: 0.0370524, Q3: 0.0495047, Q4: 0.078454 |
| Rank: | R_A = 0.0323786 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.0566262, variance = 0.582164 (L1/H1: -0.447083, variance = 1.26189, H1/L1: -0.294554, variance = 1.07952) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.944947 ⋇ 2.14469 (L1/H1: 0.639491 ⋇ 3.0751, H1/L1: 0.744864 ⋇ 2.82638) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.627905 |
| Antenna factor probability: | 0.999089 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 6 / 18, Q1: 27 / 36, Q2: 60 / 70, Q3: 120 / 134, Q4: 238 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 4.91994, L1: 5.18778 |
| SNR variance: | H1: 0.52236, L1: 0.543912 |
| Event time t(H1): | GPS = 1368422099 (Thu May 18 05:14:41 2023 ) → GPS = 1368422109 (Thu May 18 05:14:51 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368421439 (Thu May 18 05:14:51 2023 ) → GPS = 1368421449 (Thu May 18 05:03:51 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368422096 → GPS = 1368422112 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368421436 → GPS = 1368421452 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -661.333 s (slice index = 137 / 217), δt_gw = 0.00125298 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0851518 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.970291 (0.0372428 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 128.602 Hz |
| Ξ: | 0.0434657 ± 0.0752706 (variance = 0.00566566): Q0: 0.257759, Q1: 0.271995, Q2: 0.242215, Q3: 0.150726, Q4: 0.0751005 |
| Rank: | R_A = 0.0322451 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.122108, variance = 0.456184 (L1/H1: -0.385422, variance = 0.939835, H1/L1: 0.0463777, variance = 0.678579) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.885053 ⋇ 1.96485 (L1/H1: 0.680163 ⋇ 2.6365, H1/L1: 1.04747 ⋇ 2.27905) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.789847 |
| Antenna factor probability: | 0.940816 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 15 / 18, Q1: 28 / 36, Q2: 59 / 70, Q3: 120 / 134, Q4: 250 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 5.20593, L1: 9.70737 |
| SNR variance: | H1: 0.533508, L1: 0.522162 |
| Event time t(H1): | GPS = 1368429969 (Thu May 18 07:25:51 2023 ) → GPS = 1368429979 (Thu May 18 07:26:01 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368429299 (Thu May 18 07:26:01 2023 ) → GPS = 1368429309 (Thu May 18 07:14:51 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368429966 → GPS = 1368429982 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368429296 → GPS = 1368429312 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -671.102 s (slice index = 132 / 217), δt_gw = 0.00245975 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0797681 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.757082 (0.309315 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 88.0525 Hz |
| Ξ: | 0.0514697 ± 0.0543749 (variance = 0.00295663): Q0: 0.212693, Q1: 0.123481, Q2: 0.135399, Q3: 0.0844348, Q4: 0.0515278 |
| Rank: | R_A = 0.0317307 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.167152, variance = 0.560318 (L1/H1: -0.292573, variance = 0.7622, H1/L1: 0.024142, variance = 1.57563) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.846071 ⋇ 2.11392 (L1/H1: 0.74634 ⋇ 2.39418, H1/L1: 1.02444 ⋇ 3.50868) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.860639 |
| Antenna factor probability: | 0.939969 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 11 / 18, Q1: 28 / 36, Q2: 63 / 70, Q3: 123 / 134, Q4: 251 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 5.59511, L1: 5.23978 |
| SNR variance: | H1: 0.532871, L1: 0.539838 |
| florent.robinet@ijclab.in2p3.fr |