| Omicron version: | 4.2.0: documentation gitlab repository |
| Omicron run by: | unknown |
| Report produced on: | Wed Mar 11 11:20:40 2026 UTC |
| Ox option file: | TargIxf_feb2026_BG_CAT1_options.txt |
| Omicron option files: | detector 0, detector 1 |
| Detector channel names: | H1:GDS-CALIB_STRAIN_CLEAN_AR_4096Hz, L1:GDS-CALIB_STRAIN_CLEAN_AR_4096Hz |
| Omicron analysis time window and overlap: | 16 s, 6 s |
| Number of Q planes: | 5 (Q = 5.51892 → Q = 72.478) |
| Omicron frequency range: | 50 Hz → 1958.38 Hz |
| Light travel time between detectors: | 0.0100128 s |
| Slice extra-time (calibration uncertainty + slice veto): | 0.0129872 s |
| Number of time-delay bins in a cross-correlation map: | 10000 |
| Number of slices in a cross-correlation map: | 217 |
| Number of time-delay bins in a slice: | 46 |
| SNR gating: | < 100000 (detector 0), < 100000 (detector 1) |
| Amplitude spectrograms: | normalization = 1e-22, power index = 2 |
| White noise SNR variance: | 0.523175 (after applying a correction factor = 1) |
| Amplitude ratio confidence level: | 3 sigma |
| Target sky positon: | Ra: 3.68109, Dec: 0.94792 [rad] |
| List of input Ox files: | TargIxf_feb2026_BG_CAT1_file_list.txt (6354 files) |
| Analysis result file: | TargIxf_feb2026_BG_CAT1_results-0.root |
| Slice selected for the the fakeground: | slice index=44 (-807.056 s), time lag = -320 s |
| Foreground | Fakeground | Background | ||
|---|---|---|---|---|
| Number of processed ox events | 0 | 11749 | 255056344 | |
| Start Date (detector 0) | - | Mon May 15 14:13:35 2023 UTC | Mon May 15 14:18:45 2023 UTC | |
| End Date (detector 0) | - | Thu May 18 15:54:40 2023 UTC | Thu May 18 15:54:40 2023 UTC | |
| Start GPS (detector 0) | - | 1368195233 | 1368195543 | |
| End GPS (detector 0) | - | 1368460498 | 1368460498 | |
| Used livetime (detector 0) | 0 s | 59060 s | 60845 s | |
| Start Date (detector 1) | - | Mon May 15 14:13:25 2023 UTC | Mon May 15 14:13:25 2023 UTC | |
| End Date (detector 1) | - | Thu May 18 15:54:30 2023 UTC | Thu May 18 15:49:20 2023 UTC | |
| Start GPS (detector 1) | - | 1368195223 | 1368195223 | |
| End GPS (detector 1) | - | 1368460488 | 1368460178 | |
| Used livetime (detector 1) | 0 s | 59060 s | 64550 s | |
| Cumulative livetime | 0 s | 117490 s | 2550563440 s | |
| 0 years, 0 days, 0 hours, 0 min, 0 s | 0 years, 1 days, 8 hours, 38 min, 10 s | 80 years, 300 days, 9 hours, 50 min, 40 s |
![]() |
![]() |
| Detection threshold: | R > 0.0298148 |
| False-alarm rate above that detection threshold: | 2.52476e-09 |
| Alternative threshold at 1/1000 yrs: | R > 0.0364761 |
| Alternative threshold at 1/100 yrs: | R > 0.0364761 |
| Alternative threshold at 1/10 yrs: | R > 0.0298151 |
| Alternative threshold at 1/1 yr: | R > 0.0215483 |
| Alternative threshold at 1/1 d: | R > 0.00785441 |
![]() |
![]() |
![]() |
| Event time t(H1): | GPS = 1368332943 (Wed May 17 04:28:45 2023 ) → GPS = 1368332953 (Wed May 17 04:28:55 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368332313 (Wed May 17 04:28:55 2023 ) → GPS = 1368332323 (Wed May 17 04:18:25 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368332940 → GPS = 1368332956 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368332310 → GPS = 1368332326 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -630.596 s (slice index = 121 / 217), δt_gw = 0.0017298 s |
| Time delay standard deviation: | 0.075754 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.838221 (0.20417 sigmas), δt_target = 1.72247e+45 s |
| Frequency: | 101.248 Hz |
| Ξ: | 0.068224 ± 0.0698673 (variance = 0.00488143): Q0: 0.282245, Q1: 0.221534, Q2: 0.203778, Q3: 0.158038, Q4: 0.072873 |
| Rank: | R_A = 0.0360706 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | 0.0100015, variance = 0.453647 (L1/H1: -0.293609, variance = 1.41058, H1/L1: -0.160808, variance = 0.668214) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 1.01005 ⋇ 1.96115 (L1/H1: 0.745568 ⋇ 3.27946, H1/L1: 0.851456 ⋇ 2.2647) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.75263 |
| Antenna factor probability: | 0.954948 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 11 / 18, Q1: 31 / 36, Q2: 61 / 70, Q3: 123 / 134, Q4: 249 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 5.09267, L1: 7.22594 |
| SNR variance: | H1: 0.516751, L1: 0.513553 |
| Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot | Click here for a zoomed plot |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Event time t(H1): | GPS = 1368268403 (Tue May 16 10:33:05 2023 ) → GPS = 1368268413 (Tue May 16 10:33:15 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368268273 (Tue May 16 10:33:15 2023 ) → GPS = 1368268283 (Tue May 16 10:31:05 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368268400 → GPS = 1368268416 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368268270 → GPS = 1368268286 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -125.622 s (slice index = 13 / 217), δt_gw = 0.00799007 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0769573 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.982245 (0.0222541 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 79.1826 Hz |
| Ξ: | 0.0588067 ± 0.0774965 (variance = 0.00600571): Q0: 0.247444, Q1: 0.323858, Q2: 0.369338, Q3: 0.436788, Q4: 0.461876 |
| Rank: | R_A = 0.0320224 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.122493, variance = 1.07743 (L1/H1: -0.515537, variance = 1.18103, H1/L1: 0.0613167, variance = 1.41033) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.884712 ⋇ 2.82355 (L1/H1: 0.59718 ⋇ 2.96463, H1/L1: 1.06324 ⋇ 3.27911) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.777817 |
| Antenna factor probability: | 0.752756 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 14 / 18, Q1: 27 / 36, Q2: 59 / 70, Q3: 125 / 134, Q4: 250 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 4.66761, L1: 11.831 |
| SNR variance: | H1: 0.520491, L1: 0.558127 |
| Event time t(H1): | GPS = 1368331853 (Wed May 17 04:10:35 2023 ) → GPS = 1368331863 (Wed May 17 04:10:45 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368331083 (Wed May 17 04:10:45 2023 ) → GPS = 1368331093 (Wed May 17 03:57:55 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368331850 → GPS = 1368331866 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368331080 → GPS = 1368331096 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -769.54 s (slice index = 98 / 217), δt_gw = 0.000428659 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0754973 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.973841 (0.0327907 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 93.7986 Hz |
| Ξ: | 0.0381293 ± 0.0493868 (variance = 0.00243906): Q0: 0.141628, Q1: 0.232719, Q2: 0.0871471, Q3: 0.117352, Q4: 0.166457 |
| Rank: | R_A = 0.0313239 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | 0.0655982, variance = 0.659872 (L1/H1: -0.0078414, variance = 1.1006, H1/L1: -0.134234, variance = 1.50834) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 1.0678 ⋇ 2.25314 (L1/H1: 0.992189 ⋇ 2.85506, H1/L1: 0.874385 ⋇ 3.41489) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.929908 |
| Antenna factor probability: | 0.921774 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 11 / 18, Q1: 31 / 36, Q2: 63 / 70, Q3: 126 / 134, Q4: 250 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 4.83738, L1: 5.00379 |
| SNR variance: | H1: 0.513328, L1: 0.530318 |
| Event time t(H1): | GPS = 1368333623 (Wed May 17 04:40:05 2023 ) → GPS = 1368333633 (Wed May 17 04:40:15 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368333313 (Wed May 17 04:40:15 2023 ) → GPS = 1368333323 (Wed May 17 04:35:05 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368333620 → GPS = 1368333636 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368333310 → GPS = 1368333326 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -309.586 s (slice index = 99 / 217), δt_gw = -0.000343511 s |
| Time delay standard deviation: | 0.077269 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.852602 (0.185799 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 101.956 Hz |
| Ξ: | 0.0383898 ± 0.0676194 (variance = 0.00457238): Q0: 0.129387, Q1: 0.22393, Q2: 0.212973, Q3: 0.072409, Q4: 0.0637594 |
| Rank: | R_A = 0.0304312 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.0584864, variance = 0.679504 (L1/H1: -0.0180866, variance = 1.2152, H1/L1: 0.0951509, variance = 1.47164) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.943191 ⋇ 2.28033 (L1/H1: 0.982076 ⋇ 3.01127, H1/L1: 1.09982 ⋇ 3.36394) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.962502 |
| Antenna factor probability: | 0.979502 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 12 / 18, Q1: 28 / 36, Q2: 62 / 70, Q3: 123 / 134, Q4: 245 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 5.00834, L1: 5.25728 |
| SNR variance: | H1: 0.519572, L1: 0.544916 |
| Event time t(H1): | GPS = 1368333118 (Wed May 17 04:31:40 2023 ) → GPS = 1368333128 (Wed May 17 04:31:50 2023 ) |
| Event time t(L1): | GPS = 1368332308 (Wed May 17 04:31:50 2023 ) → GPS = 1368332318 (Wed May 17 04:18:20 2023 ) |
| Omicron analysis time window (H1): | GPS = 1368333115 → GPS = 1368333131 |
| Omicron analysis time window (L1): | GPS = 1368332305 → GPS = 1368332321 |
| Time delay between detectors t(L1) - t(H1): | -809.815 s (slice index = 104 / 217), δt_gw = 0.000716958 s |
| Time delay standard deviation: | 0.0766232 s |
| [targeted mode] Time delay probability: | 0.985578 (0.0180765 sigmas), δt_target = 0.000558138 s |
| Frequency: | 87.4673 Hz |
| Ξ: | 0.0385069 ± 0.0735851 (variance = 0.00541477): Q0: 0.260689, Q1: 0.139833, Q2: 0.151328, Q3: 0.0623518, Q4: 0.0594438 |
| Rank: | R_A = 0.029858 |
| Log of amplitude ratio (L1/H1): | -0.121007, variance = 0.4384 (L1/H1: -0.236173, variance = 1.11809, H1/L1: 0.071987, variance = 0.688463) |
| Amplitude ratio (L1/H1): | 0.886028 ⋇ 1.93889 (L1/H1: 0.789644 ⋇ 2.87887, H1/L1: 1.07464 ⋇ 2.29271) |
| Amplitude ratio H1|L1 compatibility (probability): | 0.902776 |
| Antenna factor probability: | 0.891141 |
| Number of rejected frequency rows: | Q0: 14 / 18, Q1: 30 / 36, Q2: 60 / 70, Q3: 130 / 134, Q4: 250 / 258 |
| Maximum signal-to-noise ratio: | H1: 4.72967, L1: 7.24948 |
| SNR variance: | H1: 0.513268, L1: 0.500459 |
| florent.robinet@ijclab.in2p3.fr |